ROZHOVOR s publicistou Zdeňkem Roučkou, který Plzeňský deník v sobotu dne 23. dubna 2016 bez udání důvodu nakonec neotiskl.


Plzeň se zase po nějaké době „proslaví“ v celé republice, když se na letošních slavnostech svobody objeví Rudá armáda. Co na to říkáte?

Asi spíše pobaví než proslaví. Radnice Plzně vyměnila úspěšný konvoj, který je vždy vyvrcholením oslav za nějakou bitvu rudoarmějců, jejíž trapný scénář nechci ani komentovat. Úzký okruh lidí kolem pana Bayera, Komišové a Baxy se na podzim 2015 v tichosti rozhodl, že konvoj je přežitek a když vše v únoru vyšlo v tisku napovrch, objevil se problém. Veřejnost se začala ptát, proč konvoj nebude. A obrovské množství členů dalších klubů historických vozidel o tom vůbec nevědělo. A tito lidé jezdí na rozdíl od malé skupiny lidí v koloně úplně zadarmo (!), pečují o své vojenské veterány, v konvoji chtějí jet a dávají do toho nemalé peníze. Stejně jako pro Plzeňany, je to pro ně obrovský svátek. To veřejnost vůbec netuší. Kdo dodává slavnostem svobody kromě veteránů tu neskutečnou atmosféru? Původní americká technika, dobové uniformy atd. A město Plzeň je najednou nechce? Já se ptám proč a kdo o tom rozhodl?

Jak si vysvětlujete, že to radnice v čele s primátorem a devítičlennou městskou radou podpoří z veřejných peněz a dokonce v oficiální části oslav?

Zdá se mi, že arogance a necitlivost úřednické moci v poslední době graduje. Letošní pietní akt bude u tzv. traverzy Pattona, jak si ji Plzeňané sami nazvali. Lidem prostě vadí. Jen malé odbočení - existuje odborná studie, že pylony pomníku Díky Ameriko šly opravit ve stoje a dalších 10 let by určitě vydržely. Někteří politici na radnici nechápou a hlavně podcenili jednu důležitou věc. Slavnosti svobody jsou už něčím cennějším, než možná někteří z nich tuší. Je to obrovský setkávací svátek, můžeme říct i dokonce originální svobodná pouť, značka Plzně, která má svou tradici, ale i nepsaná pravidla. Plzeň si historii nevybrala, právě ta historie dostala Slavnosti svobody tam, kam už 26 let patří. Město větší reklamu a zviditelnění od r. 1990 nemá. Historická hrdost a citlivý přístup se u těch, co rozhodují vytrácí. A roli hrají peníze a osobní politické ambice. Bohužel.

Argumentem magistrátu je, že bitva není historickou rekonstrukcí skutečných událostí, ale má především představit vojenskou historickou techniku, se kterou ve druhé světové válce bojovali američtí, ruští i němečtí vojáci. To neberete?

Pan Kindl, který organizuje „neskutečnou bitvu“ rudoarmějců prohlašuje, že konvoj je ohraná věc. Ti rudoarmějci to mají přebít? Za koho vlastně mluví? Pan Kindl je generálem bez armády. Když konvoj tak utajeně zmizel ze scény, je třeba to nějak zamlžit. Pan Bayer, který se pasoval do velitele všech vojenských klubů, mlčí a vyčkává. Vzhledem k historickým souvislostem do roku 1989 jsou rudoarmějci vlastně provokace a mělo by se to zastavit. Hlavně ti starší Plzeňané na to reagují velmi citlivě a berou to jako podraz. Situace vygradovala spontánní peticí mnoha ostatních military clubů, které daly najevo, že se s nimi už 6 let nikdo nebaví. Pravda vyšla najevo. Dělat konvoj za pět let? Stárnou a umírají nejen veteráni ale i Plzeňané a také ona americká technika nemládne. Zajímá tohle někoho?

Jak myslíte, že to budou vnímat američtí a belgičtí veteráni, kteří do Plzně i přes vysoký věk přijedou?

Uvědomme si jednu stěžejní věc. Ti devadesáti až století pánové tedy ti poslední, co ještě žijí sem do Plzně letí přes oceán za své peníze a stanou se součástí Slavností svobody. Dodají jim lesk, nostalgii, opravdovost a tu ojedinělou atmosféru, kterou slavnosti stále mají. Konvoj nebo přehlídka je dárek právě jim za jejich obětavost, vůli a touhu možná už naposled přijet do Plzně a s Plzeňany to celé prožít. Klatovská je na to ideální. A zájem Plzeňanů ale i mnoha návštěvníků odjinud trvá! Konvoj však nebude, je okoukaný. Jsou okoukaní i veteráni?

Je vůbec možné jim to smysluplně vysvětlit? Stejně jako Plzeňákům, kteří si ještě Američany v Plzni pamatují?

Jsou to zástupné důvody a hry skupiny lidí. Rudoarmějci je fakt zajímat nebudou a nejen je. Ještě něco k těm veteránům. Z důvěrných zdrojů vím, že tenhle chaos se k nim donesl, mnozí jsou z toho dost zmatení.

Osvobozování západních Čech jste se věnoval v mnoha svých knihách. Jak vznikaly, kolik jich je a chystáte nějakou další? Je vůbec ještě možné o tom něco nového najít a napsat?

Už na jaře 1990 jsem stihl vydat první svobodnou brožuru Osvobození 1945. Tehdy to byl trhák, dělal jsem to s kluky z tiskárny v Hankově ulici. Dodnes cítím tu úžasnou atmosféru, než to šlo do tisku. Z radia hrál Honza Vyčítal „To tenkrát v čtyřicátom pátom“, blbli jsme u toho a nikdo nás nekontroloval. Pak přišly v r. 2000 Američané a západní Čechy 1945, po nich Plzeň pod hákovým křížem, Skončeno a podepsáno a v r. 2005 nová verze Američanů dnes už kultovní A přinesli nám svobodu. Také jsem inicioval pomník na šumavském Zhůří, dělal výstavy a Pattonovo muzeum. Když zmiňuji Plzeň pod hákovým křížem. Do roka tuhle velmi důležitou knihu vydám v podstatně rozšířené přepracované verzi. Milovníci historie se mohou těšit!


Ptala se Dana Veselá